BMW 535 Sportline
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 04.2012 · Liuksemburgas | ||||||
| Mileage | 335 490 km Serviso knygelė |
||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 3.0, 230 kW N57D30B | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| VIN | WBAXB11040DX35454 | ||||||
| Reg. nr. | 376FJJ | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.11.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: 8 vnt, passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Komfortas
- Air suspension: rear
- Adjustable suspension
- 12V power outlet: 2 vnt
- USB: 1 vnt
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 vnt, with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Differential: automatic, electronic
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Salonas
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
Multimedija
- Navigation system: with map
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Amplifier: 300 w
- Speakers: 12 vnt
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Kitas
- Trailer hitch: detachable
- Engine underguard
- Sports suspension
- Cargo cover: automatic
- Trip computer
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 230 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 6.2 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 63 l |
| CO₂ emission: | 163 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Juodas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4907 mm |
| Width: | 1860 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1970 kg |
| Technical max. mass: | 2535 kg |
| Load bearing capacity: | 565 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2968 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa 2012 BMW 535d xDrive 230kw
Autod hooldatud regulaarselt, autol olemas digitaalne hooldusraamat tehasest kuni tänaseni.
Motor vehicle tax
Annual tax: 174 €
Registration fee: 558 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.