Peugeot Rifter Allure Long
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 02.2019 · Estija | ||||||
| Mileage | 209 999 km Serviso knygelė |
||||||
| Body type | Van, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 1.5, 96 kW YH01 | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | VR3EFYHZJJJ869769 | ||||||
| Reg. nr. | 743TNP | ||||||
| Tehnoülevaatus | 28.02.2027 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Komfortas
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors: 2 vnt
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Salonas
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedija
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Padangos ir ratlankiai
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
Kitas
- Trailer hitch
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 5.3 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 161 g/km |
| Maximum speed: | 182 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Spalva: | Pilkas |
| Body type: | Van |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4753 mm |
| Width: | 1848 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Transporto priemonės tipas: | Furgonas |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1721 kg |
| Technical max. mass: | 2410 kg |
| Load bearing capacity: | 689 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2975 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 416 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO autolaen
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Opel Grandland X
2018, 178 000 km
10 999 €
129 €/month
Ford Focus
2020, 191 775 km
11 299 €
126 €/month
Volkswagen Golf Sportsvan
2017, 231 700 km
11 499 €
135 €/month
Ford Mondeo
2019, 179 200 km
11 500 €
136 €/month
Peugeot Partner
2020, 166 000 km
11 950 €
133 €/month
Toyota Avensis
2018, 174 500 km
11 999 €
141 €/month