Volkswagen Touareg
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 10.2012 · Švedija | ||||||
| Mileage | 281 000 km Serviso knygelė |
||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 4.1, 250 kW CKDA | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| VIN | WVGZZZ7PZDD012684 | ||||||
| Reg. nr. | 859DNS | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.09.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented, painted brake calipers
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Komfortas
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: openable, with roller blind, with power-operated roller blind
- Cooled glovebox: front
- 220V power outlet: front, rear, in the trunk
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Differential: automatic
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Winter package
Salonas
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedija
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system: with map, over-the-air updateable, with voice control
- Hands-free system
- GSM antenna
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- DVD player
- Voice control
- Bluetooth
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Padangos ir ratlankiai
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Kitas
- Trailer hitch: electric, detachable
- Engine underguard
- Rear spoiler
- Front spoiler
- Full body kit
- Sports suspension
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trailer stability assist
- Trip computer
- On-board charger
- Led bar Ledson. Rwhvid,veljed on uued.
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 4.1 l |
| Cubic capacity: | 4134 cm³ |
| Power: | 250 kW |
| City fuel cons.: | 11.9 l/100 km |
| Highway: | 7.4 l/100 km |
| Average: | 9.1 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 100 l |
| CO₂ emission: | 239 g/km |
| Maximum speed: | 242 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Baltas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4795 mm |
| Width: | 1940 mm |
| Height: | 1709 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2297 kg |
| Technical max. mass: | 2920 kg |
| Load bearing capacity: | 623 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2904 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x4 |
Additional information
Lisainvesteeringud juba tehtud.
Reg.tasu makstud. Lisainvesteeringud tehtud. Hiljuti tehtud veermiku õlivahetus.
Motor vehicle tax
Annual tax: 310 €
Registration fee: 1370 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Seller: Ringtee AutokeskusTelefonas: +3725011*** Show
E-mail: joelkahro1@gmail.com
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Land Rover Range Rover Evoque
2013, 191 000 km
11 790 €
143 €/month
Audi A6 Allroad
2012, 272 000 km
11 790 €
143 €/month
Volkswagen Tiguan
2014, 200 600 km
11 899 €
145 €/month
Hyundai Santa Fe
2013, 265 000 km
11 900 €
145 €/month
BMW X5
2012, 292 000 km
11 900 €
145 €/month
Volkswagen Tiguan
2014, 143 100 km
11 990 €
146 €/month