Porsche Panamera Turbo
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 10.2011 · Vokietija | ||||||
| Mileage | 241 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 durys, 4 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Benzinas | ||||||
| Variklis | 4.8, 368 kW M4870 | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| VIN | WP0ZZZ97ZCL080955 | ||||||
| Reg. nr. | 646TNG | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Tarvo
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: painted brake calipers
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Komfortas
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Sport seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Sport package
Salonas
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: alcantara
- Nahkpolster: brown
Multimedija
- Stereo: original
- Subwoofer
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Kitas
- Trailer hitch: electric
- Engine underguard
- Rear spoiler
- Sports suspension
- Sports exhaust
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzinas |
| Cubic capacity: | 4.8 l |
| Cubic capacity: | 4806 cm³ |
| Power: | 368 kW |
| City fuel cons.: | 17 l/100 km |
| Highway: | 8.4 l/100 km |
| Average: | 11.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 270 g/km |
| Maximum speed: | 303 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Raudonas |
| Body type: | Hatchback |
| Sėdimos vietos: | 4 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4970 mm |
| Width: | 1931 mm |
| Height: | 1418 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2045 kg |
| Technical max. mass: | 2500 kg |
| Load bearing capacity: | 455 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2920 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
VÄGA HEAS KORRAS!, VÄGA EDEV JA JÕULINE SPORT(HOBI)AUTO!;- PIKALT EESTIS ÜHE OMANIKU KÄES AL. 2013, AJALUGU TEADA, ARVETEGA TÕENDATAV;
- SÕIDUK TOODUD SAKSAMAALT, HOOLEGA OTSITUD EKSEMPLAR;
- HOITUD PEDANTLIKULT, KASUTUSJÄLJED OMA EA KOHTA MINIMAALSED;
- HOOLDATUD KORRAPÄRASELT;
- KERE KLEEBITUD ÜLE 4-KIHILISE KVALITEETSE KAITSEKILEGA (maksumus €4000);
- AUTO VÄRVITOONI VAHETUS KILE TÕTTU PASSIS KIRJAS;
- HELE JA TUMEPRUUNID VELUURMATID (2KOMPLEKTI);
- ORIGINAALVÄRV (MUSTJAS PRUUN MAHAGON);
- PAIGALDATUD KÄIVITUSVASTANE LISA IMMOBILAISER;
- LÄBISÕIT ÕIGE JA KONTROLLITAV!;
- lisaveljed suverehvidega;
- originaalveljed taastatud, naelrehvid;
- vahetatud küünlad ja süütepoolid;
- vahetatud kapoti ja tagaluugi amordid;
- aprill 2026 vahetatud käigukasti ja vahekasti õli ja filter;
- vahetatud istmekütteelemendid;
- tehtud hooldus, vahetatud mootoriõli, õlikork, õlifiler ja salongifilter;
- hooldatud pidurisüsteem õlivahetusega;
- paigaldatud uus aku 04.2026
- ülevaatus 27.04.2026 kehtib 30.04.2027
Motor vehicle tax
Annual tax: 227 €
Registration fee: 1320 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point