Mercedes-Benz CLS 300
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 01.2019 · Vokietija | ||||||
| Mileage | 175 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 2.0, 180 kW | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Galiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | WDD2573181A033673 | ||||||
| Reg. nr. | 212KYJ | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Marek
Parnumaa, Estija
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Anti-theft bolts/nuts
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Komfortas
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Electrically heated windshield: infrared-reflective
- 12V power outlet
- USB
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function: front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Rear window sunshade: electric
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
- Sport package
Salonas
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster: beige
- Lighting package
Multimedija
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Navigation system: with map, with voice control
- WIFI
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Voice control
- Bluetooth
Žibintai
- Daytime running lights: matrix led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
Padangos ir ratlankiai
- Tire pressure monitoring system
Kitas
- AMG Line, massaaśi istmed, ise sõidab/pargib, reguleeritav vedrustus sport/comfort/kõrgus, multi-beam led, hele beeź sisu, diginäidikud, Burmester high-end sound, Webasto puldist, 4 tsooni kliima. Auto pidevas kasutuses!
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 180 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 171 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Spalva: | Mėlynas |
| Body type: | Sedan |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 4 vnt |
| Length: | 5001 mm |
| Width: | 1896 mm |
| Height: | 1437 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1825 kg |
| Technical max. mass: | 2445 kg |
| Load bearing capacity: | 620 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2939 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto pidevas kasutuses.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 344 €
Registration fee: 1027 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz Vito
2020, 174 974 km
29 900 €
334 €/month
Mercedes-Benz E 350
2020, 226 000 km
29 990 €
353 €/month
Mercedes-Benz E 220
2017, 160 600 km
30 900 €
364 €/month
Mercedes-Benz S 350
2017, 160 120 km
32 900 €
389 €/month
Mercedes-Benz S 350
2017, 128 000 km
33 000 €
352 €/month
BMW 330
2020, 103 900 km
34 900 €
399 €/month