Chevrolet Captiva
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 04.2014 | ||||||
| Mileage | 150 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 7 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 2.2, 135 kW Z22D1 | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| VIN | KL1CG2669EB021438 | ||||||
| Reg. nr. | 108PPR | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.06.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Komfortas
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Salonas
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedija
- Display: front
- GSM antenna
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Bluetooth
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Spare wheel
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Kitas
- Trailer hitch: detachable
- Engine underguard
- Side steps
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2231 cm³ |
| Power: | 135 kW |
| City fuel cons.: | 8.5 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 183 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Rudas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 7 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4673 mm |
| Width: | 1849 mm |
| Height: | 1727 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1993 kg |
| Technical max. mass: | 2513 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2707 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
150000km.
Ostetud uuena Eestis.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 293 €
Registration fee: 872 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.