Volvo V70
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 01.2005 · Vokietija | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 2.4, 120 kW D5244T | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | YV1SW796252483287 | ||||||
| Reg. nr. | 857BBT | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.09.2026 | ||||||
Įranga
Padangos ir ratlankiai
- Summer tires
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2401 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 7.4 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 171 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Spalva: | Pilkas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4720 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1488 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1628 kg |
| Technical max. mass: | 2160 kg |
| Load bearing capacity: | 532 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2755 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Volvo V70
2005 aasta Volvo V70. 2,4 mootoriga 120kw, diisel. Ls 446000, rihm ja õli vahetatud dets 2025, 440000 pealt. Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 304 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO autolaen