Mercedes-Benz B 180
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 11.2010 · Suomija | ||||||
| Mileage | 314 125 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 2.0, 80 kW 640940 | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | WDD2452071J655562 | ||||||
| Reg. nr. | 016WCL | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.12.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Komfortas
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Salonas
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedija
- Trip computer
- Speakers
Žibintai
- Automatic daytime running light activation
Padangos ir ratlankiai
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1991 cm³ |
| Power: | 80 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 136 g/km |
| Maximum speed: | 183 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Pilkas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4273 mm |
| Width: | 1777 mm |
| Height: | 1593 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1435 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 445 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 715 kg |
| Wheelbase: | 2778 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa heas korras Mercedes-Benz B klass, nii tehniliselt kui ka visuaalselt korralik auto. Kere on oma vanuse kohta viisakas – mõned väikesed iluvead, aga üldpilt väga ilus. Mootor ja käigukast töötavad hästi, sõidab mõnusalt ja ökonoomselt– maanteel kütusekulu vaid ca 3–4 l/100 km. . Salong on puhas ja korralik, kõik tuled ja klaasid terved. Hea ja usaldusväärne auto igapäevaseks sõitmiseks. Viimane korraline hooldus just tehtud, lisaks pandud uued piduritorud. Tehnoülevaatus on kehtiv kuni 12.2026. Kaasas 3 võtit. Soovi korral on võimalik autot enne ostu kontrollida vabalt valitud töökojas. Auto asub Raplas.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 65 €
Registration fee: 285 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO autolaen