Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1595 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| City fuel cons.: | 10.9 l/100 km |
| Highway: | 6.1 l/100 km |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 187 g/km |
Body and seats
| Krāsa: | Sarkans |
| Body type: | Wagon |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 4654 mm |
| Width: | 1766 mm |
| Height: | 1453 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1425 kg |
| Technical max. mass: | 1900 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Weight of road train: | 3145 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2658 mm |
| Number of axles: | 2 |