Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 2.8 l |
| Cubic capacity: | 2773 cm³ |
| Power: | 162 kW |
| CO₂ emission: | 212 g/km |
Body and seats
| Krāsa: | Melns |
| Body type: | Sedan |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 4 gab |
| Length: | 4927 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1459 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1770 kg |
| Technical max. mass: | 2275 kg |
| Load bearing capacity: | 505 kg |
| Weight of road train: | 4235 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2857 mm |
| Number of axles: | 2 |