Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dīzelis |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 180 kW |
| City fuel cons.: | 9.5 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 7.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 192 g/km |
| Maximum speed: | 245 km/h |
Body and seats
| Krāsa: | Pelēks |
| Body type: | Sedan |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 4 gab |
| Length: | 5072 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1940 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 565 kg |
| Weight of road train: | 4705 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3070 mm |
| Number of axles: | 2 |