BMW 430
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 03.2015 · Vācija | ||||||
| Mileage | 195 800 km Servisa grāmatiņa |
||||||
| Komplektācija | MSPORT, HK, HEADUP, CA,ACC | ||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 durvis, 4 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Dīzelis | ||||||
| Dzinējs | 3.0, 190 kW N57D30A | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Aizmugurējā piedziņa | ||||||
| VIN | WBA3U51030PX41535 | ||||||
| Reg. nr. | 222XSG | ||||||
Aprīkojums
- 01CA Selection of COP-relevant vehicles
- 0205 Automatic transmission
- 0230 Extra package, EU-speciifc
- 0258 Tyres with runflat properties
- 02NH M Sport brake
- 02PL BMW LA wheel, M double spoke 442
- 02VB Tyre pressure display
- 02VF Adaptive M chassis
- 02VL Variable sport steering
- 0302 Alarm system
- 0322 Comfort access
- 0337 M Sports package
- 0387 Wind deflector
- 03AG Reversing camera
- 03L8 Exterior equipment, aluminium, satinised
- 0423 Floor mats velours
- 0428 Warning triangle and first aid kit
- 0430 Interior/outside mirror with auto dip
- 0431 Interior mirror with automatic-dip
- 0465 Through-loading system
- 0481 Sports seat
- 0488 Lumbar support, driver and passenger
- 0493 Storage compartment package
- 0494 Seat heating driver/passenger
- 04AE Armrest front, retractable
- 04DX Accent strips, blue metallic matt
- 04MR Interior trim strips, alum. hexagon
- 04NH Neck warmer
- 0502 Headlight cleaning system
- 0508 Park Distance Control (PDC)
- 0521 Rain sensor
- 0534 Automatic air conditioning
- 0548 Kilometre speedo
- 0552 Adaptive LED headlight
- 0563 Light package
- 0575 Additional 12V sockets
- 05AC High-beam assistant
- 05AG Lane change warning
- 05AL Active Protection
- 05DA Passenger airbag deactivation
- 05DF Active cruise control+stop&go function
- 0609 Navigation system Professional
- 0610 Head-up display
- 0688 Harman/Kardon surround sound system
- 0698 Area-Code 2 for DVD
- 06AC Intelligent emergency call
- 06AE Teleservices
- 06AK Connected Drive Services
- 06AM Real-Time Traffic Information
- 06AN Concierge Services
- 06AP Remote Services
- 06AR Internet
- 06NS Comfort telephony w/ enhanced Smartphone
- 06WA Instrument panel with extended scope
- 0710 M leather steering wheel
- 0715 M Aerodynamics package
- 07R7 Innovation package
- 07VB Comfort Package
- 07XP Navigation package Connected Drive
- 0801 National version Germany
- 0851 Language version German
- 0879 On-board literature, German
- 08KA Oil service interval 24 mths / 30,000 km
- 08TH Road sign detection
- A090 90 Ah AGM battery
- LEDE Leather equipment
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dīzelis |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 190 kW |
| City fuel cons.: | 6.3 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Krāsa: | Pelēks |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Sēdvietas: | 4 gab |
| Durvis: | 2 gab |
| Length: | 4638 mm |
| Width: | 1825 mm |
| Height: | 1384 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1915 kg |
| Technical max. mass: | 2220 kg |
| Load bearing capacity: | 305 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Papildu informācija
Seisab soojas hoiustus garaazis, ei ole talvel sõitnudExchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 189 €
Registration fee: 546 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.