BMW 316
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 05.2000 · Vācija | ||||||
| Mileage | 261 000 km Servisa grāmatiņa |
||||||
| Komplektācija | M43B19 | ||||||
| Body type | Hatchback, 3 durvis, 5 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Benzīns | ||||||
| Dzinējs | 1.9, 77 kW BMW-194E1 | ||||||
| Transmisija | Manuālā | ||||||
| Piedziņa | Aizmugurējā piedziņa | ||||||
| VIN | WBACS11000FR95451 | ||||||
| Reg. nr. | 60NLP | ||||||
| Tehnoülevaatus | 28.02.2027 | ||||||
Aprīkojums
Drošība un aizsardzība
- Stūres pastiprinātājs
- Drošības spilveni
- Drošības jostu spriegotāji
- Papildu bremžu lukturis
- ABS bremzes
- Vilces kontrole
- Imobilizators
Komforts
- Lūka: elektrisks
- Gaisa kondicionēšana: gaisa kondicionēšana
- Parkošanās sensori: aiz
- Sēdekļu sildītāji: priekšpuse
- Nolokāma aizmugurējā sēdekļa atzveltne
- Elektriskie logu pacēlāji
- Spoguļi saules aizsargos: ar apgaismojumu
- Prožektori
- Āra temperatūras displejs
- Centrālā atslēga: ar tālvadības pulti
- Aizmugurējā loga apsilde
Salons
- Ādas apdare: melns
Multimēdija
- Stereo
Lukturi
- Miglas lukturi
Riepas un diski
- Vasaras riepas
- Vieglmetāla diski
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1895 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| CO₂ emission: | 183 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Krāsa: | Pelēks |
| Body type: | Hatchback |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 3 gab |
| Length: | 4210 mm |
| Width: | 1698 mm |
| Height: | 1378 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1250 kg |
| Technical max. mass: | 1635 kg |
| Load bearing capacity: | 385 kg |
| Max braked trailer weight: | 1250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Papildu informācija
Heas korras sportlik youngtimer!
Auto on heas sõidukorras. Läbisõidult 253tkm tehtud mootori rebuild, mille käigus koos värskelt tehtud plokikaanega lisatud 318is nukkvõll ja vabam airbox. Samuti vahetati vedrustus (sportvedrud, Bilstein B4 amordid ees) ja hooldati või vahetati kulunud veermiku ja piduri osad. Roostes ei ole, kindlasti leidub kasutusjälgi. Investeeritud oma 5k :)Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 324 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.