Chevrolet Captiva
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 02.2013 | ||||||
| Mileage | 215 339 km Servisa grāmatiņa |
||||||
| Body type | Wagon, LTZ, 5 durvis, 7 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Dīzelis | ||||||
| Dzinējs | 2.2, 135 kW Z22D1 | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Pilnpiedziņa | ||||||
| VIN | KL1CD2669CB072458 | ||||||
| Reg. nr. | 400BHY | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.12.2024 | ||||||
Aprīkojums
Drošība un aizsardzība
- Drošības spilveni
- Bērnu slēdzene
- Kalnu bremze
Komforts
- Elektriski apsildāms vējstikls
- USB
- Gaisa kondicionēšana
- Kruīza kontrole
- Parkošanās sensori
- Komforta sēdekļi
- Priekšējais roku balsts
- Tonēti stikli
- Lietus sensors
- Aizmugurējā loga apsilde
Salons
- Pusādas apdare
Riepas un diski
- Ziemas riepas: vissezonas riepas
- Vieglmetāla diski
Cits
- Piekabes āķis: pārnēsājams
- Pakāpienu dēļi
- Priekšējie un aizmugurējie dubļu sargi
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dīzelis |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2231 cm³ |
| Power: | 135 kW |
| City fuel cons.: | 10.5 l/100 km |
| Highway: | 6.4 l/100 km |
| Average: | 7.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 208 g/km |
| Maximum speed: | 191 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Krāsa: | Balts |
| Body type: | Wagon |
| Sēdvietas: | 7 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 4673 mm |
| Width: | 1849 mm |
| Height: | 1727 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2018 kg |
| Technical max. mass: | 2538 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2707 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 294 €
Registration fee: 1001 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.