Peugeot 3008
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 06.2010 · Somija | ||||||
| Body type | 5 durvis, 5 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Dīzelis | ||||||
| Dzinējs | 1.6, 80 kW 9HZ | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Priekšējā piedziņa | ||||||
| VIN | VF30U9HZHAS169624 | ||||||
| Reg. nr. | 598HRP | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.05.2026 | ||||||
Aprīkojums
Drošība un aizsardzība
- Stūres pastiprinātājs
- Drošības spilveni
- ABS bremzes
- Signalizācijas sistēma
Komforts
- Panorāmas jumts
- USB
- Kruīza kontrole
- Parkošanās sensori: aiz
- Informācijas attēlošana uz vējstikla
- Sēdekļu sildītāji: priekšpuse
- Centrālā atslēga: ar tālvadības pulti
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dīzelis |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1560 cm³ |
| Power: | 80 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Krāsa: | Pelēks |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 4365 mm |
| Width: | 1837 mm |
| Height: | 1635 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1500 kg |
| Technical max. mass: | 2020 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2613 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 63 €
Registration fee: 264 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.