Nissan Micra
| Condition | Used |
| Initial reg. | 09.2019 · Estonia |
| Body type | Urban SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.0, 74 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.09.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 146 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 3999 mm |
| Width: | 1743 mm |
| Height: | 1455 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1177 kg |
| Technical max. mass: | 1550 kg |
| Load bearing capacity: | 373 kg |
| Weight of road train: | 2450 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 555 kg |
| Wheelbase: | 2525 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Citroën C3
2019, 53 000 km
10 100 €
116 €/month
Hyundai i30
2017, 112 000 km
10 500 €
120 €/month
Citroën C3
2021, 81 000 km
10 800 €
124 €/month
Renault Captur
2018, 58 190 km
10 990 €
126 €/month
Renault Megane
2018, 59 992 km
10 990 €
126 €/month
Citroën C3 Aircross
2019, 88 103 km
10 999 €
127 €/month