Kia cee'd / Ceed Sportswagon MHEV LX Plus
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2022 · Estonia |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) |
| Engine | 1.6, 100 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.06.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| CO₂ emission: | 125 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1520 kg |
| Technical max. mass: | 1960 kg |
| Load bearing capacity: | 440 kg |
| Weight of road train: | 3460 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 650 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |