Tesla Model X 90D AWD Dual Motor
| Condition | Used |
| Initial reg. | 09.2016 · Sweden |
| Body type | Hatchback, Hatchback, 5 doors, 7 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 158 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.04.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 158 kW |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5052 mm |
| Width: | 1999 mm |
| Height: | 1684 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2493 kg |
| Technical max. mass: | 3021 kg |
| Load bearing capacity: | 528 kg |
| Weight of road train: | 5271 kg |
| Max braked trailer weight: | 1587 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2965 mm |
| Number of axles: | 2 |