BMW X4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2019 · Germany | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW B47D20B | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAVJ910X09A41625 | ||||||
| Reg. nr. | 802MYY | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Seller: Jüri
Equipment
Comfort
- Panoramic roof: openable, with roller blind, with power-operated roller blind
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Seat heaters
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Dash camera
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 5.8 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
| Maximum speed: | 213 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4752 mm |
| Width: | 1918 mm |
| Height: | 1621 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1845 kg |
| Technical max. mass: | 2410 kg |
| Load bearing capacity: | 565 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2864 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 356 €
Registration fee: 1244 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.