Škoda Octavia
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 12.2010 · Estija | ||||||
| Mileage | 241 873 km | ||||||
| Body type | Wagon, Combi II, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Benzinas | ||||||
| Variklis | 1.4, 90 kW CAX | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | TMBHJ61Z5B2041652 | ||||||
| Reg. nr. | 313MHK | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.05.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- ABS brakes
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system
Komfortas
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: adjustable
- Power windows: front
- Sun visor mirrors: 2 vnt
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Salonas
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front, side-mounted
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Headliner: light, textile
- Velour upholstery
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedija
- Stereo: original
- Speakers: 4 vnt
- CD player
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Spare wheel: full-size
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzinas |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1390 cm³ |
| Power: | 90 kW |
| City fuel cons.: | 8.5 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 148 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Sidabrinė |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4569 mm |
| Width: | 1769 mm |
| Height: | 1455 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1325 kg |
| Technical max. mass: | 1925 kg |
| Load bearing capacity: | 600 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2575 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Autol on hiljuti vahetatud generaator ja esiklaas.Sõidab jõuliselt ja reageerib hästi.
Tiibadel ja ustel esineb pisut roostet.
REGISTREERIMISTASU ON JUBA MAKSTUD.
Tehnoülevaatus kehtib Mai/2026 lõpuni.
All on korraliku mustriga lamellrehvid.
Suverehve kaasa ei anta.
Salong on puhas ja terviklik.
Autol mootori veakoode ei ole.
Tarbib kütust mõistlikult. Minu sõidustiili juures kesmiselt 7,5 l/100 km linnas.
Motor vehicle tax
Annual tax: 70 €
Registration fee: 329 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO autolaen