Land Rover Discovery Sport
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 05.2021 · Estija | ||||||
| Mileage | 115 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Hibridas (dyzelis/elektra) | ||||||
| Variklis | 2.0, 120 kW 204DTY | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| VIN | SALCA2BN8MH888561 | ||||||
| Reg. nr. | 437PVT | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.05.2027 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Komfortas
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet: 2 vnt
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start
- Remote start: from the app
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, app-controlled
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, heated
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Winter package
Salonas
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedija
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system: with map, over-the-air updateable, with voice control
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Žibintai
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Kitas
- Trip computer
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Hibridas (dyzelis/elektra) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 177 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
Body and seats
| Spalva: | Juodas |
| Body type: | SUV |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4597 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1693 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2126 kg |
| Technical max. mass: | 2590 kg |
| Load bearing capacity: | 464 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2741 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Land Rover Discovery Sport 2.0 120kW
Hästi hoitud, luksuslik ja praktiline Land Rover Discovery Sport 2.0 120kW (2021)Müüa suurepärases seisukorras, rikkalikult varustatud ja hoolikalt hoitud Land Rover Discovery Sport – ideaalne valik neile, kes hindavad mugavust, turvalisust ja esinduslikkust igapäevasõitudel ning seiklustel.
Olulisemad eelised:
* Heas korras ja hooldusraamatuga – 115 000 km, kõik hooldused tehtud õigeaegselt. Äsja tehtud hooldus (diagnostika, filtrid, õli)
* Hele nahksisu – luksuslik ja avar salong, mis loob esmaklassilise sõidukogemuse.
* Nelikvedu ja automaatkäigukast – kindel juhitavus igas olukorras, olgu teel või maastikul.
* Hübriid (diisel/elekter) – ökonoomne ja keskkonnasõbralikum valik.
* 360° kaamerad ja parkimisandurid – lihtne manööverdada ka kitsastes oludes.
* Salongi eelsoojendus ja äpist käivitus – mugavus igal aastaajal.
* Juhtmevaba Apple CarPlay & Android Auto – nutikas ühenduvus ja meelelahutus.
Uued lamellrehvid.
Motor vehicle tax
Annual tax: 480 €
Registration fee: 1777 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.