Volvo V70
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 01.2006 · Nyderlandai | ||||||
| Mileage | 306 000 km | ||||||
| Komplektacija | Summum | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 2.4, 136 kW D5244T4 | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | YV1SW714062565918 | ||||||
| Reg. nr. | 749BXH | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.10.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
Komfortas
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Parking heater (pre-heater): engine
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Salonas
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console
- Headliner: light
- Nahkpolster: beige
Multimedija
- Hands-free system
- Speakers
- Bluetooth
Žibintai
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Spare wheel: full-size
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes alloy wheels
Kitas
- Trailer hitch
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2401 cm³ |
| Power: | 136 kW |
| City fuel cons.: | 10.5 l/100 km |
| Highway: | 6.4 l/100 km |
| Average: | 7.9 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| CO₂ emission: | 209 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Spalva: | Mėlynas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4720 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1464 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1652 kg |
| Technical max. mass: | 2180 kg |
| Load bearing capacity: | 528 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2755 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 106 €
Registration fee: 421 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.