Mazda MX-6
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 02.1993 · Šveicarija | ||||||
| Body type | Coupe, 2 durys, 4 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Benzinas | ||||||
| Variklis | 2.5, 123 kW | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | JMZGE16F201211318 | ||||||
| Reg. nr. | 891BCS | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.04.2027 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- ABS brakes
- Brakes
Komfortas
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Power windows: front
- Windshield washer fluid level indicator
Salonas
- Dashboard
Multimedija
- Speakers
Žibintai
- Fog lights
- Headlight leveling system
Padangos ir ratlankiai
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
Kitas
- Sports exhaust
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzinas |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2495 cm³ |
| Power: | 123 kW |
| City fuel cons.: | 11 l/100 km |
| Highway: | 7 l/100 km |
| Average: | 8 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
Body and seats
| Spalva: | Raudonas |
| Body type: | Coupe |
| Sėdimos vietos: | 4 vnt |
| Durys: | 2 vnt |
| Length: | 4610 mm |
| Width: | 1750 mm |
| Height: | 1310 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1230 kg |
| Technical max. mass: | 1595 kg |
| Load bearing capacity: | 365 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x2 |
Additional information
Mazda mx6
Heas seisus mazda.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 468 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.