BMW 318
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 04.2004 · Estija | ||||||
| Mileage | 273 000 km Serviso knygelė |
||||||
| Body type | Sedan, 4 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Benzinas | ||||||
| Variklis | 2.0, 105 kW N42B20A | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Galiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | WBAAY71030CK03321 | ||||||
| Reg. nr. | 457BDM | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.09.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags: 2 vnt, front center airbag
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Komfortas
- 12V power outlet: 1 vnt
- Climate control: 1 zone, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Salonas
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
Multimedija
- Trip computer
- Speakers: 4 vnt
- CD player
Žibintai
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
Padangos ir ratlankiai
- Wheel covers: original
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzinas |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 105 kW |
| City fuel cons.: | 11.2 l/100 km |
| Highway: | 6.3 l/100 km |
| Average: | 8.1 l/100 km |
| Maximum speed: | 214 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Spalva: | Mėlynas |
| Body type: | Sedan |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 4 vnt |
| Length: | 4471 mm |
| Width: | 1739 mm |
| Height: | 1415 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1435 kg |
| Technical max. mass: | 1860 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2725 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa BMW 318i. Auto on Eesti ajalooga ning igapäevases kasutuses. Sõiduk on heas sõidukorras – talvel käivitus probleemideta. Tehniliselt on kõik korras, kuid tagaosas on kuulda kerget kriginat. Vanusele vastavalt esineb ka roostet, kuid läbivat roostet ei ole. Autol on kehtiv tagasikutsumine – BMW esindus on probleemist teadlik ning varuosad on tellitud. Hind on lõplik, reg tasu makstud.Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 356 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO autolaen