Volkswagen Golf Plus
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 03.2012 · Vokietija | ||||||
| Mileage | 154 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 1.6, 77 kW CAYC | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | WVWZZZ1KZCW531833 | ||||||
| Reg. nr. | 928BSK | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.10.2026 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags: front center airbag
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Komfortas
- Automatic parking function
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Salonas
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Velour upholstery
Žibintai
- Fog lights
- Turn signals: dynamic
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Padangos ir ratlankiai
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 5.2 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4.3 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| CO₂ emission: | 114 g/km |
| Maximum speed: | 186 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Mėlynas |
| Body type: | Hatchback |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4204 mm |
| Width: | 1759 mm |
| Height: | 1565 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1450 kg |
| Technical max. mass: | 1970 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 720 kg |
| Wheelbase: | 2574 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 66 €
Registration fee: 245 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.