Alfa Romeo Alfa 159
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 10.2006 · Šveicarija | ||||||
| Mileage | 318 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Benzinas | ||||||
| Variklis | 2.2, 136 kW 939A5000 | ||||||
| Transmisija | Mechaninė | ||||||
| Pavara | Priekiniai varomieji ratai | ||||||
| VIN | ZAR93900007060826 | ||||||
| Reg. nr. | 309TMS | ||||||
| Tehnoülevaatus | 28.02.2027 | ||||||
Įranga
Saugumas ir apsauga
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system
Komfortas
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 vnt, with lighting
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Žibintai
- Fog lights
- Headlight washers
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzinas |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2198 cm³ |
| Power: | 136 kW |
| City fuel cons.: | 13.2 l/100 km |
| Highway: | 7.3 l/100 km |
| Average: | 9.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 224 g/km |
| Maximum speed: | 222 km/h |
Body and seats
| Spalva: | Pilkas |
| Body type: | Wagon |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4661 mm |
| Width: | 1830 mm |
| Height: | 1452 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1615 kg |
| Technical max. mass: | 2060 kg |
| Load bearing capacity: | 445 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2703 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Heas korras,igapäevases kasutuses.Karbid vahetatud,katalüsaatorid originaalid onal kohal.
Registreerimistasu ei sisaldu hinnas.
Originaal valuvekjed kaasa
Motor vehicle tax
Annual tax: 108 €
Registration fee: 515 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO autolaen