Land Rover Discovery Sport HSE Black idition AWD
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 05.2019 · Belgija | ||||||
| Mileage | 158 000 km Serviso knygelė |
||||||
| Body type | 5 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 2.0, 110 kW 204DTD | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.05.2027 | ||||||
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1999 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 204 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Spalva: | Juodas |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 5 vnt |
| Length: | 4589 mm |
| Width: | 1894 mm |
| Height: | 1690 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2082 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 423 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2741 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 463 €
Registration fee: 1673 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO autolaen
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.