Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2480 cm³ |
| Power: | 294 kW |
| City fuel cons.: | 11.4 l/100 km |
| Highway: | 6.6 l/100 km |
| Average: | 8.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 191 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 4.1 s |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Krāsa: | Zils |
| Body type: | Sedan |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 4 gab |
| Length: | 4479 mm |
| Width: | 1802 mm |
| Height: | 1399 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1643 kg |
| Technical max. mass: | 2005 kg |
| Load bearing capacity: | 362 kg |
| Wheelbase: | 2628 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Audi RS3
2018, 158 000 km
33 900 €
401 €/month
Audi Q3
2019, 77 442 km
26 999 €
286 €/month
Kia Stinger
2018, 99 000 km
27 900 €
299 €/month
Volkswagen Tiguan
2018, 110 000 km
28 000 €
316 €/month
Mercedes-Benz CLA 45 AMG Shooting Brake
2017, 86 245 km
28 700 €
324 €/month
Mercedes-Benz GLC 43 AMG
2017, 77 093 km
28 900 €
331 €/month