Tesla Model X
| Stāvoklis | Lietots |
| Pirmā reģ. | 09.2016 · Zviedrija |
| Komplektācija | 90D AWD Dual Motor |
| Body type | Hatchback, Hatchback, 5 durvis, 7 sēdvietas |
| Degviela | Elektra |
| Dzinējs | 158 kW |
| Transmisija | Automātiskā |
| Piedziņa | Pilnpiedziņa |
| Tehnoülevaatus | 30.04.2025 |
Sludinājums ir arhivēts
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Elektra |
| Power: | 158 kW |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Krāsa: | Zils |
| Body type: | Hatchback |
| Sēdvietas: | 7 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 5052 mm |
| Width: | 1999 mm |
| Height: | 1684 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2493 kg |
| Technical max. mass: | 3021 kg |
| Load bearing capacity: | 528 kg |
| Weight of road train: | 5271 kg |
| Max braked trailer weight: | 1587 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2965 mm |
| Number of axles: | 2 |