Porsche Cayenne
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 07.2008 · Vācija | ||||||
| Mileage | 298 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durvis, 5 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Benzīns | ||||||
| Dzinējs | 4.8, 283 kW M48/01 | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Pilnpiedziņa | ||||||
| VIN | WP1ZZZ9PZ8LA33657 | ||||||
| Reg. nr. | 830MHN | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.07.2026 | ||||||
Seller: T T
viimsi, Igaunija
Aprīkojums
Drošība un aizsardzība
- Stūres pastiprinātājs
- Drošības spilveni
- Bērnu slēdzene
- Papildu bremžu lukturis
- ABS bremzes
- Avārijas bremzēšanas signāli
- Transportlīdzekļa stabilitātes kontrole
- Vilces kontrole
- Ārkārtas izsaukumu sistēma eCall
- Bremzes
- Signalizācijas sistēma
Komforts
- Pneimatiskā piekare
- Regulējama piekare
- Atdzesēta cimdu kaste
- 12 V kontaktligzda
- Elektriski atveramas/aizveramas bagāžas nodalījuma durvis
- Gaisa kondicionēšana
- Kruīza kontrole
- Regulējama stūres kolonna
- Ar gaisu regulējami sēdekļi
- Sēdekļu sildītāji: priekšpuse, aiz
- Komforta sēdekļi
- Aizmugurējais roku balsts
- Elektriskie logu pacēlāji
- Iekštelpu durvju apgaismojums
- Jumta reliņi
- Centrālā atslēga
- Diferenciālis
Salons
- Kāju paklājiņi: gumija
- Krūzīšu turētāji
- Informācijas panelis: ādas pārklājums
- Centrālā konsole
Multimēdija
- Ekrāns
- Navigācijas ierīce
- CD atskaņotājs
Lukturi
- Dienas gaitas lukturi
- Miglas lukturi
- Aizmugurējie lukturi
Riepas un diski
- Rezerves ritenis
- Vieglmetāla diski
- Iekļautas vasaras riepas
- Iekļauti vieglmetāla diski
Cits
- Piekabes āķis: pārnēsājams
- Jumta rāmis
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 4.8 l |
| Cubic capacity: | 4806 cm³ |
| Power: | 283 kW |
| City fuel cons.: | 20.2 l/100 km |
| Highway: | 10.1 l/100 km |
| Average: | 13.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 329 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Krāsa: | Melns |
| Body type: | Wagon |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 4798 mm |
| Width: | 1928 mm |
| Height: | 1699 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2320 kg |
| Technical max. mass: | 3080 kg |
| Load bearing capacity: | 760 kg |
| Weight of road train: | 6580 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2855 mm |
| Number of axles: | 2 |
Papildu informācija
Porsche Cayanne S V8
For sale: a rare and increasingly sought-after 2008 Porsche Cayenne S V8, a true classic with a powerful gasoline V8 engine. This vehicle comes from official use at the Finnish Embassy and has been carefully maintained throughout its life. All services just done.Equipped with two sets of original alloy wheels, Thule roof racks, and recently undergone a major service. The car also features new headlight units, suspension sensors, and a replaced driveshaft, ensuring excellent driving condition.
A unique opportunity to own a well-kept example of a distinctive and iconic performance SUV that combines power, prestige, and timeless design.
Motor vehicle tax
Annual tax: 177 €
Registration fee: 1103 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.