Ssangyong REXTON
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 05.2019 · Igaunija | ||||||
| Mileage | 122 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 durvis, 5 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Dīzelis | ||||||
| Dzinējs | 2.2, 133 kW 672960 | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Pilnpiedziņa | ||||||
| VIN | KPT40B1ESJP022114 | ||||||
| Reg. nr. | 526LYM | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Arved
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dīzelis |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2157 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| City fuel cons.: | 10.2 l/100 km |
| Highway: | 6.9 l/100 km |
| Average: | 8.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 213 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Krāsa: | Bēšs |
| Body type: | Wagon |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 4850 mm |
| Width: | 1960 mm |
| Height: | 1825 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2180 kg |
| Technical max. mass: | 2860 kg |
| Load bearing capacity: | 680 kg |
| Max braked trailer weight: | 3000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2865 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 763 €
Registration fee: 3099 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ssangyong REXTON
2019, 86 219 km
19 990 €
229 €/month
Volkswagen Passat
2018, 133 975 km
18 900 €
217 €/month
Renault Koleos
2018, 98 000 km
18 900 €
213 €/month
Ford S-Max
2020, 176 000 km
18 990 €
222 €/month
BMW 320
2019, 170 000 km
18 999 €
222 €/month
Kia Sportage
2021, 114 129 km
19 480 €
206 €/month