Triumph GT6 MK1
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 1968 · Amerikas Savienotās Valstis | ||||||
| Body type | Coupe, 2 durvis, 2 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Benzīns | ||||||
| Dzinējs | 2.0, 70 kW | ||||||
| Transmisija | Manuālā | ||||||
| Piedziņa | Aizmugurējā piedziņa | ||||||
| VIN | KC10102L | ||||||
| Reg. nr. | 804MLU | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.06.2026 | ||||||
Seller: Andres
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 70 kW |
| City fuel cons.: | 8 l/100 km |
| Highway: | 7 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
Body and seats
| Krāsa: | Sarkans |
| Body type: | Coupe |
| Sēdvietas: | 2 gab |
| Durvis: | 2 gab |
| Length: | 3680 mm |
| Width: | 1520 mm |
| Height: | 1190 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 865 kg |
| Technical max. mass: | 1067 kg |
| Load bearing capacity: | 202 kg |
| Number of axles: | 2 |
Papildu informācija
GT6 MK1
Väga heas korras, roostevaba California auto. Kõik mis oli vaja vahetada on vahetatud, silmas on peetud auto säilitamist võimalikult originaalsena, täiustatud pidurid ja veermik, reguleeritavad amordid jne. Kõik varuosad on vabalt saadaval ja ei maksa suurt midagi, vaata näiteks: Rimmer Bros.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 646 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point