Volvo S80
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 07.2008 · Francija | ||||||
| Body type | 4 durvis, 5 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Dīzelis | ||||||
| Dzinējs | 2.4, 120 kW D5244T | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Priekšējā piedziņa | ||||||
| VIN | YV1AS694091088796 | ||||||
| Reg. nr. | 669WCL | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.12.2026 | ||||||
Seller: Димончо
Aprīkojums
Riepas un diski
- Vasaras riepas
- Vieglmetāla diski
- Iekļautas ziemas riepas: vissezonas riepas
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dīzelis |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 9.9 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 7.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Krāsa: | Pelēks |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 4 gab |
| Length: | 4851 mm |
| Width: | 1893 mm |
| Height: | 1493 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1646 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 554 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2835 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 99 €
Registration fee: 514 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO autolaen