Cupra Formentor
| Condition | Used |
| Initial reg. | 01.2026 · Estonia |
| Trim level | Cupra |
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.5, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | jah |
| Vehicle inspection | 31.01.2030 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4451 mm |
| Width: | 1839 mm |
| Height: | 1537 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1524 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 476 kg |
| Weight of road train: | 3500 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 740 kg |
| Wheelbase: | 2679 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Cupra Formentor
2024, 31 525 km
29 990 €
321 €/month
Cupra Formentor
2025, 9 520 km
44 990 €
502 €/month
Cupra Formentor
2026
46 500 €
519 €/month
Toyota Corolla
2024, 23 000 km
31 290 €
335 €/month
Toyota Corolla
2025, 7 100 km
31 490 €
352 €/month
Alfa Romeo Junior
2026, 5 000 km
31 490 €
352 €/month