Toyota Corolla Cross
| Condition | New |
| Trim level | Style Edition |
| Body type | Urban SUV, SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.8, 72 kW |
| Color | Night Sky Black |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 72 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10 s |
Body and seats
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4460 mm |
| Width: | 1825 mm |
| Height: | 1620 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 725 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |