Opel Frontera
| Condition | New |
| Model year | 2026 |
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 83 kW |
| Color | White |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 83 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 13 s |
| Maximum speed: | 143 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4385 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1610 kg |
| Technical max. mass: | 2070 kg |
| Max braked trailer weight: | 350 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 350 kg |