Toyota C-HR
| Condition | New |
| Trim level | Style |
| Body type | Crossover, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.8, 72 kW |
| Color | Dark Teal |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 72 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.9 s |
| Maximum speed: | 175 km/h |
Body and seats
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4362 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1558 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Max braked trailer weight: | 725 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 725 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |