Hyundai Tucson
|
|||||||
| Condition | New | ||||||
| Model year | 2026 | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 176 kW | ||||||
| CO₂ | 146 g/km | ||||||
| Color | Red | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMAJB8114TJ473052 | ||||||
Equipment
- Unregistered vehicle
- NEW CAR FOR QUICK DELIVERY! UNREGISTERED CAR IN STOCK.
- Factory warranty valid for 5 years from registration.
- 2x keys
- 27W USB-C charging ports front / rear
- Automatic emergency braking system with car, pedestrian, and cyclist detection (FCA Forward Collision Avoidance Assist; Car/Ped/Cyc)
- HUD Head-up Display windshield projection display
- Integrated 12.3" digital instrument panel and trip computer display
- Simultaneous connection of two smartphones (Dual Bluetooth)
- Lane Keeping Assist LKA (Lane Keeping Assist); Line/Road-Edge)
- Lane Following Assist (LFA)
- Blind-spot Collision-avoidance Assist BCA (Blind-spot Collision-avoidance Assist)
- High Beam Assist (HBA)
- Krell Premium sound system with 8 speakers and subwoofer
- Wireless Apple CarPlay and Android Auto support
- Adaptive cruise control with Stop&Go function
- Adaptive LED cornering lights
- N Line front and rear bumpers
- N Line leather-eco-alcantara seat upholstery
- N Line rear spoiler
- Navigation and infotainment system with 12.3" color touchscreen
- Reversing camera with dynamic parking guidelines
- Parking sensors; front and rear
- Rear Cross-traffic Collision-avoidance Assist (RCCA)
- Rain sensor
- Crosswind Stability Control
- Smart Key intelligent key, keyless entry, and start button with motion sensor
- Electric tailgate with automatic opening function and pre-settable opening height
- Efficient 15W wireless smartphone Qi charging with cooling function
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 176 kW |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 146 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.5 s |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4535 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1710 kg |
| Technical max. mass: | 2250 kg |
| Max braked trailer weight: | 1510 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysCoop Pank Car Leasing
Full-service leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.