Citroën C3 Aircross
|
|||||||
| Condition | New | ||||||
| Model year | 2026 | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.2, 107 kW | ||||||
| CO₂ | 120 g/km | ||||||
| Color | Green | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR7CGHPY7ST292232 | ||||||
Equipment
- Service history
- 2x keys
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Vert Montana metallic (green)
- Active emergency braking system
- Active lane keeping assist
- Citroën Advanced Comfort suspension
- Citroën HUD - color digital instrument cluster
- Full LED headlights
- Roof rails
- 17” Artagonite alloy wheels
- Driver alertness monitoring
- Parking sensors front and rear, and reversing camera
- MyCitroën Drive Plus infotainment system with 10.25" touchscreen, smartphone mirroring, and navigation, plus Connect Box emergency and roadside assistance call system
- Heated steering wheel, windshield, and front seats
- Tinted rear side windows and tailgate glass
- Wireless smartphone charging
- White roof Vert Montana (green) and Noir Perla Nera (black) in conjunction with body colors
- Steering wheel covered with vegan leather
- Cruise control
- Rain sensor for windshield wipers
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 107 kW |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 120 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.3 s |
| Maximum speed: | 197 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4395 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1386 kg |
| Technical max. mass: | 1830 kg |
| Max braked trailer weight: | 1250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysCoop Pank Car Leasing
Full-service leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.