Chevrolet Camaro
| Condition | Used |
| Initial reg. | 11.2011 · Latvia |
| Body type | Coupe, 2 doors, 4 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 3.6, 241 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.6 l |
| Cubic capacity: | 3564 cm³ |
| Power: | 241 kW |
| CO₂ emission: | 255 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4837 mm |
| Width: | 1917 mm |
| Height: | 1362 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1715 kg |
| Technical max. mass: | 2047 kg |
| Load bearing capacity: | 332 kg |
| Max braked trailer weight: | 0 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 0 kg |
| Wheelbase: | 2852 mm |
| Number of axles: | 2 |