Volkswagen T-Roc
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2021 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 220 207 km | ||||||
| Trim level | Sport Business R | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WVGZZZA1ZMV053749 | ||||||
| Reg. nr. | NGO178 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4234 mm |
| Width: | 1819 mm |
| Height: | 1543 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1354 kg |
| Technical max. mass: | 1870 kg |
| Load bearing capacity: | 516 kg |
| Weight of road train: | 3370 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 670 kg |
| Wheelbase: | 2590 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Päris Longo Garantii 2 kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 163 €
Registration fee: 647 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen T-Roc
2021, 80 226 km
20 900 €
223 €/month
Volkswagen T-Roc
2021, 28 808 km
22 900 €
246 €/month
Volkswagen T-Roc
2021, 57 200 km
26 717 €
287 €/month
Peugeot 3008
2019, 135 000 km
17 500 €
197 €/month
Volvo XC40
2019, 170 581 km
17 950 €
200 €/month
Volkswagen Tiguan
2019, 214 563 km
17 999 €
201 €/month