Opel Insignia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 165 500 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 125 kW B16SHT | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Reg. nr. | 776OPL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| City fuel cons.: | 7.2 l/100 km |
| Highway: | 9.8 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 65 l |
| CO₂ emission: | 170 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4913 mm |
| Width: | 1856 mm |
| Height: | 1520 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1816 kg |
| Technical max. mass: | 2270 kg |
| Load bearing capacity: | 454 kg |
| Weight of road train: | 3975 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2737 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 321 €
Registration fee: 992 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Avensis
2015, 212 363 km
9000 €
105 €/month
SEAT Leon
2018, 198 000 km
9099 €
108 €/month
Volkswagen Tiguan
2015, 192 342 km
9870 €
115 €/month
Škoda Octavia
2018, 136 877 km
9890 €
113 €/month
Škoda Superb
2017, 245 000 km
9900 €
115 €/month
Opel Grandland X
2018, 190 701 km
9980 €
116 €/month