Ford Grand C-Max
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2011 · France | ||||||
| Mileage | 219 200 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 85 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0HXXWPBHBC71274 | ||||||
Equipment
- kliimaautomaatik
- roolivõimendi
- kesklukustus (puldiga)
- ABS pidurid
- turvapadi
- turvakardinad
- immobilisaator
- signalisatsioon
- lisapidurituli
- stabiilsuskontroll
- pidurdusjõukontroll
- veojõukontroll
- vihmasensor
- ISOFIX lasteistme kinnitus
- udutuled
- tulede korrektor
- suverehvid
- valuveljed
- reguleeritav roolisammas
- multifunktsionaalne rool
- nahkkattega rool
- stereo (USB pesaga, originaal)
- autokompuuter
- topsihoidjad
- veluurpolster
- istmesoojendused
- käetugi ees
- käetugi taga
- tagaistme seljatugi allaklapitav
- elektrilised välispeeglid
- elektrilised akende tõstukid
- toonitud klaasid
- püsikiiruse hoidja
- panoraamkatus (klaasist)
- parkimisandurid
- start-stopp süsteem
- katusereelingud
- tagaklaasi soojendus
- välistemperatuuri näidik
- tagaklaasi puhasti
- ILUS
- HEAS KORRAS
- 7KOHALINE! MOOTORIRIHM VAHETATUD 200000KM PEALT! VAHETUSEKS JA SISSEMAKSUKS SOBIB KA TEIE AUTO! AASTAMAKSE 108 EURI! REGISTREERIMINE HINNAS! MOBILSTAR.EE
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4520 mm |
| Width: | 1828 mm |
| Height: | 1653 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1634 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 666 kg |
| Weight of road train: | 3800 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduki asukoht: Tartu, EestiILUS, HEAS KORRAS , 7KOHALINE! MOOTORIRIHM VAHETATUD 200000KM PEALT!
VAHETUSEKS JA SISSEMAKSUKS SOBIB KA TEIE AUTO!
AASTAMAKSE 108 EURI! REGISTREERIMINE HINNAS!
MOBILSTAR.EE
Motor vehicle tax
Annual tax: 112 €
Registration fee: 463 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.