Volkswagen Passat
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2024 · Sweden | ||||||
| Mileage | 2 500 km | ||||||
| Trim level | R-Line 4Motion | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 142 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZCJXRD028691 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Seat heaters: front, rear
- Sport seats
- Power windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Automatic heated windshield washers
Interior
- Seat back pockets
- Nahkpolster: black
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- +4X Istmesoojendused
- +"ErgoActive" osaliselt elektrilised esiistmed koos (massaažifunktsiooniga)
- +Roolisoojendus
- +Salongi eelsoojendus
- +Võtmevaba sisenemine ja käivitus
- +Adaptiivsed IQ LED esituled
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 142 kW |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4917 mm |
| Width: | 1849 mm |
| Height: | 1496 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1830 kg |
| Technical max. mass: | 2320 kg |
| Load bearing capacity: | 490 kg |
| Weight of road train: | 4520 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2837 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
- Tehasegarantii kehtib kuni 05.06.2026 / Pikendamise võimalus- Sõidukile on teostatud müügieelne ettevalmistus
- Lisainfo saamiseks pöörduge meie konsultandi poole.
- Registreerimistasu lisandub hinnale. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 291 €
Registration fee: 1607 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat
2024, 50 459 km
28 890 €
310 €/month
Volkswagen Passat
2024, 39 021 km
28 900 €
311 €/month
Volkswagen Passat
2024, 49 019 km
30 407 €
327 €/month
Volkswagen Passat
2024, 50 885 km
30 407 €
327 €/month
Volkswagen Passat
2024, 49 753 km
30 407 €
327 €/month
Volkswagen Passat
2024, 54 864 km
30 407 €
327 €/month