Kia cee'd / Ceed
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2013 · Latvia | ||||||
| Mileage | 177 910 km | ||||||
| Trim level | Plus | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 99 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | U5YHN813ADL016912 | ||||||
| Reg. nr. | OD1792 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 99 kW |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4505 mm |
| Width: | 1780 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1316 kg |
| Technical max. mass: | 1820 kg |
| Load bearing capacity: | 504 kg |
| Weight of road train: | 3220 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Päris Longo Garantii 2 kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 95 €
Registration fee: 314 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.