Nissan Primastar N1
| Condition | Used |
| Initial reg. | 02.2013 · Denmark |
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 84 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 84 kW |
| CO₂ emission: | 198 g/km |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5182 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1955 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1875 kg |
| Technical max. mass: | 3030 kg |
| Load bearing capacity: | 1155 kg |
| Weight of road train: | 5030 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |