Škoda Superb
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2022 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 189 306 km | ||||||
| Trim level | Business Edition | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | TMBJN7NP6N7023463 | ||||||
| Reg. nr. | NJO287 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 145 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4915 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1487 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1516 kg |
| Technical max. mass: | 2087 kg |
| Load bearing capacity: | 571 kg |
| Weight of road train: | 3687 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 740 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hooldatud ja garantiiga 2kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 169 €
Registration fee: 732 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2021, 130 632 km
16 900 €
181 €/month
Škoda Superb
2021, 174 178 km
17 900 €
200 €/month
Škoda Superb
2021, 135 000 km
19 000 €
204 €/month
Škoda Superb
2022, 129 152 km
20 990 €
225 €/month
Škoda Superb
2022, 99 823 km
21 999 €
236 €/month
Škoda Superb
2022, 42 000 km
23 500 €
265 €/month