Opel Mokka Innovation
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2016 · Netherlands |
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.6, 100 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | jah |
| Vehicle inspection | 31.01.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| CO₂ emission: | 106 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4278 mm |
| Width: | 1764 mm |
| Height: | 1658 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1524 kg |
| Technical max. mass: | 1883 kg |
| Load bearing capacity: | 359 kg |
| Weight of road train: | 3383 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2555 mm |
| Number of axles: | 2 |