Volkswagen Tiguan
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2020 · Luxembourg | ||||||
| Mileage | 200 355 km | ||||||
| Trim level | Comfortline | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WVGZZZ5NZLW389790 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
Comfort
- Automatic parking function
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4486 mm |
| Width: | 1839 mm |
| Height: | 1625 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1635 kg |
| Technical max. mass: | 2090 kg |
| Load bearing capacity: | 455 kg |
| Weight of road train: | 4135 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2677 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Päris Longo Garantii 2 kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 171 €
Registration fee: 671 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Tiguan
2019, 71 800 km
17 000 €
192 €/month
Volkswagen Tiguan
2020, 219 776 km
18 699 €
209 €/month
Volkswagen Tiguan
2019, 213 397 km
18 899 €
211 €/month
Volkswagen Tiguan
2020, 181 792 km
18 999 €
212 €/month
Volkswagen Tiguan
2020, 191 140 km
19 399 €
217 €/month
Volkswagen Tiguan
2020, 201 676 km
19 499 €
218 €/month