Škoda Karoq
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 · Estonia | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW DNN | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBLE7NU3N5035192 | ||||||
| Reg. nr. | 438XHG | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 8.3 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 183 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4448 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Height: | 1613 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1655 kg |
| Technical max. mass: | 2162 kg |
| Load bearing capacity: | 507 kg |
| Weight of road train: | 4062 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2629 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eestis arvel, Eestist Skoda Rohe Auto esindusest (Sõpruse pst 151) ostetud, 1 omanik, hästi hoitud, avariivaba.Garantii 5 aastat (kuni 02/2027) või kuni 100 000km).
Motor vehicle tax
Annual tax: 329 €
Registration fee: 1398 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Tiguan
2020, 82 160 km
26 109 €
300 €/month
Cupra Formentor
2023, 57 993 km
27 900 €
300 €/month
Volkswagen Tiguan Allspace
2022, 131 748 km
28 700 €
309 €/month
Alfa Romeo Stelvio
2020, 72 038 km
28 900 €
311 €/month
Toyota RAV4
2020, 41 000 km
29 000 €
310 €/month
BMW X1
2020, 56 700 km
29 000 €
330 €/month